Erasmus+ 2020/2022 We Can Make a Difference (KA2)
Erasmus+ 2020/2022 (KA2 – Norsko)
Erasmus+ 2020/2022 We can make a difference (KA2)
Projekt We Can Make a Difference je zaměřený na možnosti výuky v oblasti udržitelnosti rozvoje. Je primárně určen žákům školy, jeho součástí je také výměna příkladů dobré praxe mezi učitelskými týmy z Norska (koordinátorská země), Česka, Itálie, Španělska, Řecka a Lotyšska.
Cílem projektu je především zvýšení povědomí o společenských, ekonomických i ekologických aspektech udržitelného rozvoje v souvislosti s cíli OSN. Žáci se budou učit orientovat v informacích, které jim předkládají média a ověřovat je pomocí vlastního průzkumu v dalších zdrojích. Mezi plánované aktivity patří krátkodobé i dlouhodobé projektové práce a projektové dny. Teoretické poznatky budou žáci doplňovat aktivitami v terénu, laboratorními, výtvarnými a dalšími pracemi k rámci kterých budou hledat drobné kroky, kterými mohou ve svém každodenním životě přispět ke zlepšení života na naší planetě.
Společnou část projektu tvoří Twinspace, kam postupně přispívají všichni partneři. Podívat se můžete na: https://twinspace.etwinning.net/173808/pages/page/1583642
Výstupy vytvořené po změně platformy můžete shlédnout na projektovém Google Drive:
https://drive.google.com/drive/folders/1v9WaKcOwzaajMVSX2v2T0mza4XZmIypo
Projekt je plánován jako dvouletý s možností prodloužení dle aktuální situace. Byl zahájen 31. 12. 2021.
Články pro Erasmus+ 2020/2022 (KA2) Norsko
Erasmus+ Save the Planet (písnička v šesti jazycích)
V rámci našeho projektu Erasmus+ We can make a difference jsme složili, přeložili, nacvičili a nahráli mezinárodní písničku. Můžete si ji poslechnout tady a jestli chcete, můžete si ji i zazpívat. Slova vám přidáváme také.
Erasmus + Kurňa, ten Balt je ale studenej!!!
Ano, jsou chvíle, kdy se ani naši dobře vychovaní učitelé neudrží a zpestří svůj slovní projev trochou pernějších výrazů. Jako například začátkem května v Lotyšsku, kam čtyři z nás vyrazili na zkušenou do malé školy ve Vergales. Školička je to opravdu malá, ale krásná.
eSlovníček
V rámci projektu jsme společně s dětmi vytvořili minislovníček. Vybrali jsme slova, která jsou pro náš projekt důležitá. Děti kreslily a nahrávaly.
Zachraň knížku – jak to dopadlo?
Než se pustíme do krátkého vyprávění, rádi bychom poděkovali dětem a rodičům, kteří nám poslali knížky. Ani jedna nepřijde nazmar!
Erasmus+ – mezinárodní návštěva
Možná jste si všimli, že se v týdnu od 6. do 10.března pohybovali po škole lidé, kteří tak úplně nešvitořili v češtině. V areálu se začala kromě angličtiny ozývat také lotyšština, italština, španělština, řečtina a norština. Na návštěvu přijelo 23 učitelů z partnerských škol.
ZACHRAŇ KNÍŽKU – burza knih
Dne 2. března 2023 proběhne na Základní škole Kladno, Brjanská 3078 (Dvanáctka) charitativní burza knih “Zachraň knížku” Ve stejný den se koná také den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáčků.
Mezinárodní Jingle Bells
Přejeme vám krásné Vánoce!
Děti z naší školy, ale také z Řecka, Turecka a Lotyšska pro vás nazpívaly ve svých jazycích a v angličtině mezinárodní vánoční trhák Rolničky. Jejich práci jsme spojili do krátkého videa.
Snad vás potěší a zahřeje na duši.
Erasmus+ v Itálii aneb Italské kafe Čecha nezabije!
Protože je strašně malé! I to kapučíno dělají umrněné a když zkusíte z Itala vyrazit amerikááánóóó… A víte co? Zkuste si to sami.
Erasmus + Učitelky v Norsku aneb Mrzneme za vlast
Na konci března vyrazily dvě naše učitelky na výukový pobyt do norského města Moss. Erasmus+ projekt Sustainable development se pravděpodobně rozhodl, že vyzkouší naši odolnost vůči nízkým teplotám v praxi.
Erasmus+ Jak jsme skoro rozchodily Řecko
Druhý květnový týden byl pro dvě naše učitelky ve znamení cestování. Vyrazily s Erasmem na výukový pobyt do řecké školy ve městě Drama. Zajímalo je, jak jsou na udržitelný rozvoj Řekové a zároveň byly připravené i na vlastní lekce ve škole.
Erasmus+ Udržitelné bydlení
V rámci další části projektu jsme vyrobili jednoduché video. Má vám ukázat, co si naši žáci představují pod pojmem udržitelné bydlení. Naše děti vám hrdě představují Nové Kladno!
Erasmus+ Projekt „Les“
Konečně se nám podařilo dokončit i poslední kousek projektu „Les“, který jsme začali už v únoru. Tehdy jsme se připravovali alespoň teoreticky z tepla svých domovů. Distanční výuka nám nedovolila absolvovat terénní práce.
Erasmus+ a skleníková (r)evoluce
V další části projektu věnovanému udržitelnému rozvoji jsme se věnovali levným a dostupným energiím. Naši menší žáci se rozhodli prozkoumat využití sluneční energie. A protože ještě nedokáží navrhnout a postavit sluneční elektrárnu, vrhli se na něco trochu víc tradičního. Skleníkaření.
Erasmus+ a pasivní dům
I naši šesťáci se v rámci Erasmáckého projektu zkoumání levných a čistých energií. Šli na to od lesa. Místo toho, aby vymýšleli něco jiného, rozhodli se = dostali za úkol prozkoumat, jaké současné technologie se už dají použít.
Logo projektu „We can make a difference“
Vytváříme logo projektu. Na FB jste už možná viděli, jaký návrh letí do světa prezentovat naší školu. Rádi bychom vám ukázali také konkurenci. Ona to ale vlastně žádná konkurence není. Jsou to naši partneři a je úplně jedno, který návrh vyhraje, pokud to bude ten nejlepší.
Udržitelný rozvoj
První část projektu We can make a difference je věnována udržitelnému rozvoji jako takovému. Co to vlastně je? Čeho se týká? Pokud si nejste jistí, podívejte na stránky Organizace spojených národů. Naleznete zde množství užitečných materiálů a informací.
Les jako udržitelný zdroj – 6.ročníky
Chodíte do lesa? Třeba si zaběhat, zacyklistit nebo se jen tak projít. Třeba občas vyrazíte na houby nebo na borůvky. Nebo chodíte pozorovat ptáky? Není někdo v rodině myslivec?
Pozorování změn v přírodě – měření teploty
Prvňáci a druháci zkoumali v rámci projektu změny teploty během dne po celý jeden týden. Děti přemýšlely a bádaly nad tím, jak venkovní teplota ovlivňuje jejich život.